Credits

  1. Srikanth Basappa Additional Programming (Mass Media)
  2. Alex Rowell Additional Programming (Mass Media)
  3. Nigel Spencer Additional Programming (Mass Media)
  4. Aaron Canary AI (Additional Programming)
  5. Kevin Price AI (Programming)
  6. Joe Taylor AI (Programming)
  7. Chris Helvig AI Coordinator (Programming)
  8. Martin Leeper Aniamtics / Cinematics Lead (Technicolor)
  9. Alina Chau Animatic Artist (Technicolor)
  10. Melissa Thompson Animatic Artist (Technicolor)
  11. Mark Villagracia Animatic Artist (Technicolor)
  12. Eric Braun Animation (Additional Programming)
  13. Philip Hounslow Animation (Additional Programming)
  14. Isaac Vanier Animation (Programming)
  15. Tim Borrelli Animation Coordinator (Art)
  16. Robert Castaneda Animation Director (Technicolor)
  17. Somu Achary Animation Lead (Paprikaas Interactive)
  18. Colin Brown Animator (Art)
  19. Zach Lowery Animator (Art)
  20. Will Tam Animator (Art)
  21. Ando Tammik Animator (Art)
  22. Aneesh Bs Animator (Paprikaas Interactive)
  23. Vishnu Chakravarthy Animator (Paprikaas Interactive)
  24. Raphael Joseph Animator (Paprikaas Interactive)
  25. Arun N Kamath Animator (Paprikaas Interactive)
  26. Anish Kg Animator (Paprikaas Interactive)
  27. Guruprasad Krishnan Animator (Paprikaas Interactive)
  28. Amit Mohan Animator (Paprikaas Interactive)
  29. Srikanth Muralidhar Animator (Paprikaas Interactive)
  30. Mahesh Panchangam Animator (Paprikaas Interactive)
  31. Manoj Pillai Animator (Paprikaas Interactive)
  32. Subi Surendranath Animator (Paprikaas Interactive)
  33. Raviteja Varma Animator (Paprikaas Interactive)
  34. Selvam Venkatesan Animator (Paprikaas Interactive)
  35. Kent Culotta Animator (Technicolor)
  36. Frank Marquart Art Director
  37. Roje Smith Associate Producer
  38. Dan Sutton Associate Producer
  39. James Torbit Associate Producer
  40. Andres Anglade Associate Producer (Technicolor)
  41. Brad Starleaf Associate Producer (Technicolor)
  42. Chris Claflin Associate Project Art Director
  43. Deb Israel Associate Project Manager
  44. Mike Kosakowski Associate Project Manager
  45. Lesley Wells-Lewis Associate Project Manager
  46. Frank Favre Audio (Additional Design)
  47. Raison Varner Audio (Additional Design)
  48. Frank Petreikis Audio Coordinator
  49. Amy Nelson Audio Engineer (Mass Media)
  50. Dan Wentz Audio Supervisor (Art Coding Co.)
  51. Douglas Carrigan Casting and Voice Over Direction
  52. Elliotte Bagg Character Art (Additional Art)
  53. Eric Maki Character Art (Additional Art)
  54. Stephan Royer Character Art (Additional Art)
  55. Louis Sremac Character Art (Additional Art)
  56. Doug Champine Character Art Coordinator
  57. Chris Fortier Character Art Coordinator
  58. Benny Lo Character Artist
  59. Ding Ye Character Artist
  60. Chad Greene Cinematics (Additional Art)
  61. Jeff Spoonhower Cinematics (Additional Art)
  62. Jon Breuer Cinematics (Programming)
  63. Ev Religioso Cinematics Coordinator (Art)
  64. James Holland Concept Artist
  65. Steve Holt Concept Artist
  66. Jose Vazquez Concept Artist
  67. Veerendra Patil Creative Director (Paprikaas Interactive)
  68. Kevin Chu Director of Art Technology, XDG (THQ)
  69. Daniel Sas Director of Engineering, XDG (THQ)
  70. Philippe Juton Director of Localization (THQ)
  71. Dave Samuel Effects (Art)
  72. Michael Curtin Environment Art (Additional Art)
  73. Sloan Hood Environment Art (Additional Art)
  74. Blake Low Environment Art (Additional Art)
  75. Frank Pierce Environment Art (Additional Art)
  76. Mike Anaya Environment Art Coordinator
  77. Marc Kirkland Environment Art Coordinator
  78. Stephen Quirk Environment Art Coordinator
  79. Jon Schmidt Environment Art Coordinator
  80. Tim Wasson Environment Art Coordinator
  81. Zhu Chongyang Environment Art Lead (Art Coding Co.)
  82. Xu Dong Environment Art Lead (Art Coding Co.)
  83. Bao Jianhui Environment Art Lead (Art Coding Co.)
  84. Chen Qikai Environment Art Lead (Art Coding Co.)
  85. Pan Wenjie Environment Art Lead (Art Coding Co.)
  86. Wang Xiang Environment Art Lead (Art Coding Co.)
  87. Su Yi Environment Art Lead (Art Coding Co.)
  88. Tyson Allen Environment Artist
  89. Camden Bayer Environment Artist
  90. Matt Currey Environment Artist
  91. Victor Duarte Environment Artist
  92. Peter Hartmann Environment Artist
  93. Seth Hawk Environment Artist
  94. Sean Koske Environment Artist
  95. Ret Kritzon Environment Artist
  96. Greg Moudy Environment Artist
  97. David Payne Environment Artist
  98. David Seabaugh Environment Artist
  99. Filmer Tolentino Environment Artist
  100. Brian Traficante Environment Artist
  101. Matt Upholz Environment Artist
  102. Huang Baoming Environment Artist (Art Coding Co.)
  103. Zhang Chunpeng Environment Artist (Art Coding Co.)
  104. Wang Fang Environment Artist (Art Coding Co.)
  105. Gao Fei Environment Artist (Art Coding Co.)
  106. Liu Hung Environment Artist (Art Coding Co.)
  107. Zeng Jia Environment Artist (Art Coding Co.)
  108. Jin Jin Environment Artist (Art Coding Co.)
  109. Shu Jiong Environment Artist (Art Coding Co.)
  110. Guo Jun Environment Artist (Art Coding Co.)
  111. Yan Mingyu Environment Artist (Art Coding Co.)
  112. Li Mu Environment Artist (Art Coding Co.)
  113. Zhang Qingjun Environment Artist (Art Coding Co.)
  114. Peng Rong Environment Artist (Art Coding Co.)
  115. Chen Ruo Environment Artist (Art Coding Co.)
  116. Liang Shangjie Environment Artist (Art Coding Co.)
  117. Li Tao Environment Artist (Art Coding Co.)
  118. Hu Wenli Environment Artist (Art Coding Co.)
  119. Jiang Wenting Environment Artist (Art Coding Co.)
  120. Wu Xianghui Environment Artist (Art Coding Co.)
  121. Hu Xiao Environment Artist (Art Coding Co.)
  122. Luan Xiaolan Environment Artist (Art Coding Co.)
  123. Wu Xin Environment Artist (Art Coding Co.)
  124. Guo Xuebin Environment Artist (Art Coding Co.)
  125. Zhang Yandong Environment Artist (Art Coding Co.)
  126. Li Ying Environment Artist (Art Coding Co.)
  127. Chen Yu Environment Artist (Art Coding Co.)
  128. Fan Zhihai Environment Artist (Art Coding Co.)
  129. Susanne Dieck European Localization Director (THQ)
  130. Bernd Kurtz European Localization Engineer (THQ)
  131. Andreas Herbertz European Localization Technician (THQ)
  132. Joe McGuffin Execute Producer (Animatics) [Technicolor]
  133. David Yang Executive Producer (Cinematics) [Technicolor]
  134. Bryan Dillow Game Design
  135. Aaron Hanson Gameplay (Additional Programming)
  136. Stephen Horn Gameplay (Additional Programming)
  137. Nolan Irving Gameplay (Additional Programming)
  138. Matt Power Gameplay (Additional Programming)
  139. Justin Christofoli Gameplay (Multiplayer) (Programming)
  140. Sherwin Tam Gameplay (Multiplayer) (Programming)
  141. Phillip Alexander Gameplay (Programming)
  142. Mark Gabby Gameplay (Programming)
  143. Kevin Hassett Gameplay (Programming)
  144. Frank Reese Gameplay (Programming)
  145. Erik Rounds Gameplay (Programming)
  146. Michael Slone Gameplay (Programming)
  147. Rj Wardinsky Gameplay (Programming)
  148. Ryan Spencer Gameplay Coordinator (Programming)
  149. Alvan Monje Gameplay Design
  150. Chris Allen Gameplay Designer
  151. David Bowring Gameplay Designer
  152. Bryan Dillow Gameplay Designer
  153. Brad Johnson Gameplay Designer
  154. Chris King Gameplay Designer
  155. Lorcan Murphy Gameplay Designer
  156. Anoop Shekar Gameplay Designer
  157. Liz England Gameplay Intern
  158. Matt Bandy General Programming (Additional Programming)
  159. Alan Lawrance General Programming (Additional Programming)
  160. Jason Lowe General Programming (Additional Programming)
  161. Andy Tidball General Programming (Additional Programming)
  162. Darryl Davis Interface (Programming)
  163. Sean Rose Interface (Programming)
  164. John Gnuechtel Interface Artist
  165. Derik Schneider Interface Artist
  166. Jeff Harris Interface Coordinator (Art)
  167. Dan Pinal Lead Audio Engineer (Mass Media)
  168. Lee Chidgey Lead Engineer (Mass Media)
  169. Vivian Zhou Lead Technical Artist (Art Coding Co.)
  170. Rob Bradford Motion Capture Actor
  171. Jenny Fitzpatrick Motion Capture Actor
  172. James Grino Motion Capture Actor
  173. Aden Hakimi Motion Capture Actor
  174. David Huber Motion Capture Actor
  175. Henry Layton Motion Capture Actor
  176. Brandon McCluskey Motion Capture Actor
  177. Maggie McDonald Motion Capture Actor
  178. Adrian Mishek Motion Capture Actor
  179. Lynnette Nicholas Motion Capture Actor
  180. Niki Notarile Motion Capture Actor
  181. Andrew Ray Motion Capture Actor
  182. Randy Spence Motion Capture Actor
  183. Albert McDaniel Networking (Additional Programming)
  184. Christopher Forseth Networking (Multiplayer) (Programming)
  185. Brian Bosse Networking / Online Coordinator (Programming)
  186. Roman Scharnberg Optimization Engineer (Mass Media)
  187. Eric Arnold Physics (Additional Programming)
  188. Shawn Lindberg Physics (Programming)
  189. Jeremiah Zanin Physics (Programming)
  190. Jeff Campeau Physics Engineer (Mass Media)
  191. Greg Donovan Producer
  192. Greg Donovan Producer
  193. Jim Boone Producer (Additional Production)
  194. Eric Kovats Producer (Animatics) [Technicolor]
  195. Dan Smith Producer (Cinematics) [Technicolor]
  196. David White Producer (Mass Media)
  197. Prithi Amarnath Producer (Paprikaas Interactive)
  198. Frank Marquart Project Art Director
  199. Tang Hairong Project Art Director (Art Coding Co.)
  200. Scott Phillips Project Design Architect
  201. James Tsai Project Design Director
  202. Jonathan Wu Project Director (Art Coding Co.)
  203. Clint Ourso Project Manager
  204. Randy Oberlerchner Project System Architect (Programming)
  205. Nick Lee Project Technical Director (Programming)
  206. Jeff Thompson Project Technical Director (Programming)
  207. Mike Buelterman Props (Additional Art)
  208. Billy Vanderburg Props (Art)
  209. Erik Hastings Radio Commercials Producer
  210. Conor Hall Radio Station Stingers Producer
  211. Mike Flavin Rendering (Programming)
  212. Alan Hickman Rendering (Programming)
  213. Stan Vasilyev Rendering Engineer (Mass Media)
  214. Dan Godinez Senior Animator (Technicolor)
  215. Mike Hawkins Senior Associate Producer
  216. Jeff Carroll Senior Associate Producer (Additional Production)
  217. Rose Hunt Senior Associate Project Manager
  218. Shannon Kelley Senior Associate Project Manager
  219. Brooke Woodruff Senior Associate Project Manager (Additional Production)
  220. David Vodhanel Senior Engineer (Technicolor)
  221. David Cubberly Sound Designer
  222. Josh Davidson Sound Designer
  223. Ariel Gross Sound Designer
  224. Surendra Kamath Sr. System Engineer (Paprikaas Interactive)
  225. Manjunath Ns Sr. System Engineer (Paprikaas Interactive)
  226. Ranganath Sagar Sr. System Engineer (Paprikaas Interactive)
  227. Kelly Snapka Studio Art Director (Art Coding Co.)
  228. Benny Yang Studio Art Director (Art Coding Co.)
  229. Jason Scott Studio Design Director (Art Coding Co.)
  230. Mark Allender Studio Technical Director (Art Coding Co.)
  231. Keshav Ba System Engineer (Paprikaas Interactive)
  232. Nagendra Prasad System Engineer (Paprikaas Interactive)
  233. Todd Hawkins Systems Engineer (Technicolor)
  234. Mitri Vanichtheeranont Technical Art Director
  235. Nathaniel Albright Technical Artist
  236. Jason Childress Technical Artist
  237. Frank Fisher Technical Artist
  238. Jason Hayes Technical Artist
  239. Brendan Holloway Technical Artist
  240. Brian Mehrman Technical Artist
  241. Will Smith Technical Artist
  242. Ken Jordan Technical Director (Mass Media)
  243. Randall Turner Technical Guru (Programming)
  244. Victor Cepeda Tools / Interface (Additional Programming)
  245. Justin Miller Vehicle Art Coordinator
  246. Craig Johnson Vehicle Artist
  247. Angela Lee Vehicle Artist
  248. Shayne Smith Vehicle Artist
  249. Dustin Dobson Vehicles (Additional Art)
  250. Kenny Thompson Vehicles (Additional Art)
  251. Bryan Mentock Vehicles / Cinematics (Additional Art)
  252. Michael Dorn Voice Actor: Maero
  253. Eliza Dushku Voice Actor: Shaundi
  254. Jaime Pressly Voice of Jessica
  255. Daniel Dae Kim Voice of Johnny Gat
  256. Keith David Voice of Julius
  257. Michael Rapaport Voice of Troy
  258. Neil Patrick Harris Voice of Veteran Child
  259. Jamie Siedow Voice Over Engineer
  260. Monica Allison Voice Talent
  261. Tangie Ambrose Voice Talent
  262. Maggie Baird Voice Talent
  263. Bernadette Balagtas Voice Talent
  264. Ogie Banks Voice Talent
  265. Michael Beattie Voice Talent
  266. John Bentley Voice Talent
  267. Julienne Beuscher Voice Talent
  268. Jocelyn Blue Voice Talent
  269. Steven Jay Blum Voice Talent
  270. Adam Bobrow Voice Talent
  271. Alex Bolling Voice Talent
  272. GK Bowes Voice Talent
  273. Becky Boxer Voice Talent
  274. Miguel Caballero Voice Talent
  275. Joe Camareno Voice Talent
  276. Leslie Carrara Voice Talent
  277. Maurice Compte Voice Talent
  278. Dave Cooley Voice Talent
  279. Justin Cowden Voice Talent
  280. Steve DeFrisco Voice Talent
  281. Sonya Eddy Voice Talent
  282. Zev Esquenazi Voice Talent
  283. Kathryn Feller Voice Talent
  284. Dave Fennoy Voice Talent
  285. Keith Ferguson Voice Talent
  286. Alex Fernandez Voice Talent
  287. Carlos Ferro Voice Talent
  288. Effrain Figueroa Voice Talent
  289. Erin Fitzgerald Voice Talent
  290. Nyima Funk Voice Talent
  291. Vince Green Voice Talent
  292. Jason Harris Voice Talent
  293. Saffron Henderson Voice Talent
  294. Lauri Hendler Voice Talent
  295. Roxanne Hernandez Voice Talent
  296. Kate Higgins Voice Talent
  297. Giselle Jones Voice Talent
  298. Asante Jones Voice Talent
  299. Brandon Keener Voice Talent
  300. Jonell Kennedy Voice Talent
  301. Arif Kinchen Voice Talent
  302. Andrew Kishino Voice Talent
  303. Ka' Ramuu Kush Voice Talent
  304. Ana Maria Lagasca Voice Talent
  305. Cricket Leigh Voice Talent
  306. Masasa Mayo Voice Talent
  307. Anndi McAfee Voice Talent
  308. Alex Mendoza Voice Talent
  309. Kenn Michael Voice Talent
  310. Laura Miro Voice Talent
  311. Phil Morris Voice Talent
  312. Nolan North Voice Talent
  313. Andy Nyman Voice Talent
  314. Khary Payton Voice Talent
  315. Jentle Phoenix Voice Talent
  316. Anthony Pulcini Voice Talent
  317. Salli Saffiotti Voice Talent
  318. Katie Samine Voice Talent
  319. Rebecca Sanabria Voice Talent
  320. Eliza Jane Schneider Voice Talent
  321. Charles Shaughnessy Voice Talent
  322. James Sie Voice Talent
  323. Laura Simms Voice Talent
  324. Sy Smith Voice Talent
  325. Andre Sogliuzzo Voice Talent
  326. Ptosha Storey Voice Talent
  327. Keith Szarabajka Voice Talent
  328. Lisa Tamashiro Voice Talent
  329. Fred Tatasciore Voice Talent
  330. Richard Tatum Voice Talent
  331. Kirk Thornton Voice Talent
  332. Brian Tochi Voice Talent
  333. Adrienne Wilkinson Voice Talent
  334. Sulo Williams Voice Talent
  335. Dave Wittenberg Voice Talent
  336. Karl T. Wright Voice Talent
  337. Michael Yama Voice Talent
  338. Lei Yin Voice Talent
  339. Ryun Yu Voice Talent
  340. Michael Yurchack Voice Talent
  341. Andre Zafra Voice Talent
  342. Laurie Wagner Storlie Voice Works Administrative
  343. Jay Mohr Voice: Dane Vogel
  344. Daniel Dae Kim Voice: Gat
  345. Jaime Pressly Voice: Jessica
  346. Keith David Voice: Julius
  347. Brian Tee Voice: Jyunichi
  348. Michael Dorn Voice: Maero
  349. Brad Abelle Voice: Radio Commercial Voices
  350. Brian Bielawski Voice: Radio Commercial Voices
  351. Larry Caringer Voice: Radio Commercial Voices
  352. Harry Chase Voice: Radio Commercial Voices
  353. Wendell Craig Voice: Radio Commercial Voices
  354. Jeff David Voice: Radio Commercial Voices
  355. Debby Deluca Voice: Radio Commercial Voices
  356. Charles Everett Voice: Radio Commercial Voices
  357. Bryan Fenkart Voice: Radio Commercial Voices
  358. L.J. Ganser Voice: Radio Commercial Voices
  359. Dan Goettel Voice: Radio Commercial Voices
  360. Ed Jewett Voice: Radio Commercial Voices
  361. Mike Landry Voice: Radio Commercial Voices
  362. Troy Lavallee Voice: Radio Commercial Voices
  363. Alicia Levy Voice: Radio Commercial Voices
  364. Gary Littman Voice: Radio Commercial Voices
  365. Amy Love Voice: Radio Commercial Voices
  366. Kathleen McNenny Voice: Radio Commercial Voices
  367. Kelly Mealia Voice: Radio Commercial Voices
  368. Dennis Ostermaier Voice: Radio Commercial Voices
  369. Diana Preisler Voice: Radio Commercial Voices
  370. Robb Pruitt Voice: Radio Commercial Voices
  371. Maggi-Meg Reed Voice: Radio Commercial Voices
  372. Margaret Reed Voice: Radio Commercial Voices
  373. Frank Simms Voice: Radio Commercial Voices
  374. Patty Steele Voice: Radio Commercial Voices
  375. Nick Stevens Voice: Radio Commercial Voices
  376. Pheobe Summersquash Voice: Radio Commercial Voices
  377. Tory Wood Voice: Radio Commercial Voices
  378. Monica Yudovich Voice: Radio Commercial Voices
  379. Jason Zumwalt Voice: Radio Commercial Voices
  380. Eliza Dushku Voice: Shaundi
  381. Yuri Lowenthal Voice: Shogo
  382. Michael Rapaport Voice: Troy
  383. Neil Patrick Harris Voice: Veteran Child
  384. Drew Holmes Writer (Design)
  385. Steve Jaros Writer (Design)
  386. Caleb Hoffman Writing (Additional Design)

Contributors

Know Something We Don't?

You can submit game credits for this game to add them to our list.