Credits

  1. Chris Allison Additional Art
  2. Ian J Bowden Additional Art
  3. Tyronne Bramley Additional Art
  4. Neal D Corbett Additional Art
  5. Eric Dawe Additional Art
  6. Gunnar Droege Additional Art
  7. Mark Edwards Additional Art
  8. Siu Lee Additional Art
  9. James McHale Additional Art
  10. Chris Smart Additional Art
  11. Jonathon Ashcroft AI/Physics/Animation Programmer
  12. James Broad AI/Physics/Animation Programmer
  13. Adam Croston AI/Physics/Animation Programmer
  14. Michael Garry AI/Physics/Animation Programmer
  15. Phil Hooker AI/Physics/Animation Programmer
  16. Jack Potter AI/Physics/Animation Programmer
  17. Chris Swinhoe AI/Physics/Animation Programmer
  18. Adam Cochrane Alderney Map Artist
  19. Gary McAdam Alderney Map Artist
  20. Iain McNaughton Alderney Map Artist
  21. Andy Sharratt Alderney Map Artist
  22. Andrew Soosay Alderney Map Artist
  23. Eros Tang Alderney Map Artist
  24. Scott Wilson Alderney Map Artist
  25. Dave Brownsea Algonquin Map Artist
  26. Ming Kei Cheung Algonquin Map Artist
  27. David Cooper Algonquin Map Artist
  28. Tim Flowers Algonquin Map Artist
  29. Simon Little Algonquin Map Artist
  30. Duncan Mattocks Algonquin Map Artist
  31. Elaine McSherry Algonquin Map Artist
  32. Wayland Standing Algonquin Map Artist
  33. Neil Sylvester Algonquin Map Artist
  34. Mark Wright Algonquin Map Artist
  35. Anita Norfolk Animation Development Assistant
  36. Louis Dinan Art Development Assistant
  37. Michelle Obayda Art Development Assistant
  38. Aaron Garbut Art Director
  39. Alex Horton Art Director
  40. William Mills Assistant Producer
  41. Imran Sarwar Associate Producer
  42. Jon McCavish Audio Designer
  43. Will Morton Audio Designer
  44. George Williamson Audio Designer
  45. Colin Entwhistle Audio Programmer
  46. Alastair MacGregor Audio Programmer
  47. Erika Birse Audio Tools
  48. James Allan Broker/Bohan/Dukes Map Artist
  49. Oliver Gainford Broker/Bohan/Dukes Map Artist
  50. Tim Gilbert Broker/Bohan/Dukes Map Artist
  51. Gavin Greaves Broker/Bohan/Dukes Map Artist
  52. Marco Hallett Broker/Bohan/Dukes Map Artist
  53. Craig Kerr Broker/Bohan/Dukes Map Artist
  54. Stuart MacDonald Broker/Bohan/Dukes Map Artist
  55. Christopher Marshall Broker/Bohan/Dukes Map Artist
  56. Alastair McLauchlan Broker/Bohan/Dukes Map Artist
  57. Steven Mulholland Broker/Bohan/Dukes Map Artist
  58. Nik Taylor Broker/Bohan/Dukes Map Artist
  59. Chris Brincat Character Artist
  60. Gordon Brown Character Artist
  61. Michael Kane Character Artist
  62. Fin Mcgechie Character Artist
  63. Alan Nolan Character Artist
  64. Toks Solarin Character Artist
  65. Alisdair Wood Character Artist
  66. Ian McQue Concept Artist
  67. Dermot Bailie Cutscene Animator
  68. Felipe Busquets Cutscene Animator
  69. Rob Elsworthy Cutscene Animator
  70. Mondo Ghulam Cutscene Animator
  71. CJ Markham Cutscene Animator
  72. Tina Nischan Cutscene Animator
  73. Peter Saumur Cutscene Animator
  74. Duncan Shields Cutscene Animator
  75. Paul MacPherson Cutscene Lighting
  76. Caroline Hurley Dialogue Development Assistant
  77. Craig Kerr Environment Artist
  78. Sam Houser Executive Producer
  79. Mike Diskett Game Programmer
  80. Miguel Freitas Game Programmer
  81. Alexander Illes Game Programmer
  82. Derek Payne Game Programmer
  83. Matt Shepcar Game Programmer
  84. Derek Ward Game Programmer
  85. Graeme Williamson Game Programmer
  86. Gregory Johnson Game Research
  87. Ayana Osada Game Research
  88. Marisa Palumbo Game Research
  89. Vincent Parker Game Research
  90. Sanford Santacroce Game Research
  91. Euan Duncan Graphic Designer
  92. Jill Menzies Graphic Designer
  93. Stuart Petri Graphic Designer
  94. Steven Walsh Graphic Designer
  95. Alex Hadjadj Graphics Programmer
  96. Andrzej Madajczyk Graphics Programmer
  97. Mark Nicholson Graphics Programmer
  98. Ray Tran Graphics Programmer
  99. John Whyte Graphics Programmer
  100. Abraham Ahmed In-game Animator
  101. Gus Braid In-game Animator
  102. Darren Hasan-Ali In-game Animator
  103. Mike Jones In-game Animator
  104. John Kim In-game Animator
  105. Alan Burns Interior Artist
  106. Alexander Pons Carden-Jones Interior Artist
  107. Leigh Donoghue Interior Artist
  108. Andy Hay Interior Artist
  109. Tze Lim Interior Artist
  110. Garry Mackenzie Interior Artist
  111. Karyn McHale Interior Artist
  112. Michael Pirso Interior Artist
  113. Stuart Scott Interior Artist
  114. Matthew Smith Lead Audio
  115. Allan Walker Lead Audio
  116. Klaas Schilstra Lead Cross-Platform Programmer
  117. James Arthur Level Designer
  118. ryan Baker Level Designer
  119. David Beddoes Level Designer
  120. Robert Bray Level Designer
  121. Dave Bruce Level Designer
  122. Brenda Carey Level Designer
  123. Barry Clark Level Designer
  124. Andy Duthie Level Designer
  125. Neil Ferguson Level Designer
  126. Craig Filshie Level Designer
  127. Thomas French Level Designer
  128. Paul Green Level Designer
  129. John Haime Level Designer
  130. Lawrence Kerr Level Designer
  131. Simon Lashley Level Designer
  132. Keith Mcleman Level Designer
  133. Chris McMahon Level Designer
  134. Jim McMahon Level Designer
  135. Neil Meikle Level Designer
  136. Alwyn Roberts Level Designer
  137. Steve Taylor Level Designer
  138. Ross Wallace Level Designer
  139. David Watson Level Designer
  140. Kevin Wong Level Designer
  141. Sam Glen Motion Capture: Niko
  142. Bas Rutten Motion Capture: Niko
  143. Rod Edge Motion Capture/Dialogue Director
  144. Martin Connor Multiplayer Level Design
  145. Eugene Kuczerepa Multiplayer Level Design
  146. Chris Rothwell Multiplayer Level Design
  147. Craig Conner Music Producer
  148. Kevin Baca Network Programmer
  149. John Gurney Network Programmer
  150. Daniel Yelland Network Programmer
  151. Leslie Benzies Producer
  152. Gillian Bertram Prop Artist
  153. Eoin Callan Prop Artist
  154. CJ Dick Prop Artist
  155. Brendon McDonald Prop Artist
  156. James Miller RAGE Animation Programmer
  157. David Etherton RAGE Chief Software Architect
  158. Kirk Boornazian RAGE Designer
  159. Wolfgang Engel RAGE Graphics Programmer
  160. Thomas Johnstone RAGE Graphics Programmer
  161. Raymond Kerr RAGE Graphics Programmer
  162. Chris Perry RAGE Graphics Programmer
  163. Robert Trickey RAGE Network Programmer
  164. Nathan Carlin RAGE Physics Programmer
  165. Michael Ewert RAGE Physics Programmer
  166. Justin Link RAGE Physics Programmer
  167. Russ Schaaf RAGE System Programmer
  168. Adam Dickinson RAGE Tools Programmer
  169. Todd LeMoine RAGE Tools Programmer
  170. Nicholas Montgomery Supervising Sound Editor
  171. Adam Fowler Technical Director
  172. Alexander Roger Technical Director
  173. Obbe Vermeij Technical Director
  174. David Muir Tools Programmer
  175. Luke Openshaw Tools Programmer
  176. Greg Smith Tools Programmer
  177. Michael Bush Vehicle Artist
  178. Alan Duncan Vehicle Artist
  179. Richard Kansley Vehicle Artist
  180. Laurence Knight Vehicle Artist
  181. Jolyon Orme Vehicle Artist
  182. Malcolm Shortt VFX Artist
  183. Steven Olds Visualization Director
  184. Jarlath Conroy Voice: Aiden O'Malley
  185. Bujan Rugova Voice: Albanian
  186. Samantha Soule Voice: Alexandra "Alex" Chilton
  187. Sandor Telcsy Voice: Andrei
  188. Sharon Angela Voice: Angie Pegorino
  189. Krystyna Jakubiak Voice: Anna Faustin
  190. Bobby Funaro Voice: Anthony Corrado
  191. Traci Godfrey Voice: Ashley Butler
  192. Timothy J. Alex Voice: Bernie Crane
  193. Gregory Korostishevsky Voice: Bledar Morina
  194. Tom Tammi Voice: Bobby Jefferson
  195. Justin Reinsilber Voice: Brian Meech
  196. Kerry Shaw Voice: Brucie Girl
  197. Timothy Adams Voice: Brucie Kibbutz
  198. Elan Luz Rivera Voice: Carmen Ortiz
  199. James Yaegashi Voice: Charlie
  200. Ja'Tovia Gary Voice: Cherise Glover
  201. John Brady Voice: City Official in Bar
  202. Jerry Clicquot Voice: Clarence Little
  203. Nick Montgomery Voice: Coked-up Reveler
  204. Peter Linari Voice: Dardan Petrela
  205. Michael Medeiros Voice: Darko Brevic
  206. Martin Herring Voice: Dave the Mate
  207. George Feaster Voice: Derrick McReary
  208. Moti Margolin Voice: Dimitri Rascalov
  209. Devin Richards Voice: Dwayne Forge
  210. Victor Verhaeghe Voice: Eddie Low
  211. Charlie Parker Voice: Elizabeta Torres
  212. Michael Bower Voice: Eugene Reaper
  213. Thomas Lyons Voice: Francis McReary
  214. PJ Sosko Voice: Gerry McReary
  215. David Conley Voice: Gordon Sargent
  216. Rebecca Benhayon Voice: Gracie Ancelotti
  217. Sean Krishnan Voice: Hossan Ramzy
  218. Marcy Maguigan Voice: Ileyna Faustin
  219. Modi Rosenfeld Voice: Isaac Roth
  220. Lev Gorn Voice: Ivan Bytchkov
  221. Daniel G. O'Brien Voice: Jay Hamilton
  222. Jay Capozello Voice: Jeff the Cop
  223. Harry Chase Voice: Jeff the Cuckold
  224. Dennis Predovic Voice: Jim Fitzgerald
  225. Tony Patellis Voice: Jimmy Pegorino
  226. Pete Pavio Voice: Joe "Tuna" DiLeo
  227. Scott Hill Voice: Johnny Klebitz
  228. Madison Arnold Voice: Jon Gravelli
  229. Greg Johnson Voice: Jorge
  230. Jim Norton Voice: Joseph Kaplan
  231. Mary Catherine Donnelly Voice: Kate McReary
  232. Richard Pruitt Voice: Kenny Petrovic
  233. Kim Howard Voice: Kiki Jenkins
  234. Jacek Krawczyk Voice: Killer
  235. Coolie Ranx Voice: Little Jacob
  236. Robert Kelly Voice: Luca Silvestri
  237. Mario D'Leon Voice: Luis Fernando Lopez
  238. Tony Cucci Voice: Maître d'
  239. Elena Harvey Hurst Voice: Mallorie Bardas
  240. Berto Colon Voice: Manny Escuela
  241. Reyna de Courcy Voice: Marnie Allen
  242. John Walker Voice: Mechanic/Henchman
  243. Larry Fleishman Voice: Mel
  244. Pete O'Connor Voice: Michael Keane
  245. Rebecca Henderson Voice: Michelle/Karen
  246. Marc Fine Voice: Mickey the Bartender
  247. Karel Roden Voice: Mikhail Faustin
  248. Christopher Jobin Voice: Mitch the cop
  249. Ed Rubeo Voice: Mori Green
  250. Doris Belack Voice: Mrs. McReary
  251. Michael Hollick Voice: Niko Bellic
  252. Ryan Johnston Voice: Packie McReary
  253. David Shaw Voice: Pathos
  254. Frank Bonsangue Voice: Phil Bell
  255. Postell Pringle Voice: Playboy X
  256. Thomas Waites Voice: Priest
  257. Joe Barbara Voice: Ray Boccino
  258. Vitali Baganov Voice: Ray Bulgarin
  259. Seeborn Voice: Real Badman
  260. Jason Zumwalt Voice: Roman Bellic
  261. Deborah Yates Voice: Sara
  262. Jeff Norris Voice: Sergei
  263. Amy Razviwomg Voice: Thai Prostitute
  264. Bill Lobley Voice: The Commander
  265. Jonathan Hanst Voice: Tom Goldberg
  266. Milton James Voice: United Liberty Paper
  267. Misha Kuznetsov Voice: Vlad Glebov
  268. Peter Adler Voice: Yuppie
  269. Dan Houser Writer

Know Something We Don't?

You can submit game credits for this game to add them to our list.